Cezaevi Hizmetleri

Başkanlığımız ile Adalet Bakanlığı arasında tutuklu ve hükümlülerin dini ve ahlaki gelişimlerini sağlamaya yönelik 10 Şubat 2011 tarihinde işbirliği protokolü yenilenerek imzalanmıştır. Bu protokol gereği ülke genelindeki ceza infaz kurumlarında kadrolu ve görevlendirme olarak cezaevi vaizlerimiz görev yapmaktadır. 2013 yılı itibariyle toplam 207 kadrolu cezaevi vaizi ve 400’ün üzerinde görevlendirme ile bu hizmet yürütülmektedir.

 

Bilindiği gibi cezaevinde bulunan mahkûmların rehabilite edilebilmesi, cezaevine girmelerine sebep olan bazı kötü alışkanlıklarının giderilmesi önem arz etmektedir. Bu sebeple cezaevlerinde görev yapan personelimiz koğuş sohbeti, konferans, Kur’ân eğitimi, kişisel danışmanlık, din kültürü ve ahlak bilgisi dersi, hafızlık eğitimleri düzenleyerek mahkûmların ıslahına katkıda bulunmaktadırlar.

 

2012 yılında 120 kadrolu cezaevi vaizine eğitim semineri düzenlenmiştir. ‘Ceza İnfaz Kurumları Din Hizmetleri Rehberi’ kitabı hazırlanarak il müftülüklerine gönderilmiştir. Ayrıca hükümlü ve tutuklulardan gelen mektuplara düzenli olarak cevap verilmektedir.

 

Yurt genelinde periyodik konferanslar planlanmıştır. 2013 yılı haziran ayında Adana, Ankara, Antalya, Diyarbakır, Gaziantep, İstanbul ve Konya’daki cezaevlerinde Daire Başkanı ve uzmanlarımızca konferanslar verilmiştir. Ramazan ayında Ankara ve Antalya’da 500 kişinin katılımıyla iftar programları düzenlenmiştir.

​​​