Huzurevi Hizmetleri

Dinimiz küçüğü sevmeyi, büyüğe saygı göstermeyi, anne-babaya eziyet verecek en küçük bir söz bile söylememeyi emretmektedir. Toplumumuzda özellikle aile büyükleri her zaman gerekli saygıyı görmüşlerdir. Aile içinde büyüklerin varlığı bereket kaynağı olarak kabul edilmiştir. Fakat çeşitli sebeplerle aile içerisinde hayatını devam ettiremeyen büyüklerimiz için, rahat ve huzurlu bir şekilde hayatlarını sürdürmeye yönelik, gerekli donanıma sahip resmî ve özel kurumlar oluşturulmuştur.

Din görevlilerimiz tarafından hizmet götürülen huzurevlerinde 2012 yıl sonu itibarıyla 19601 yaşlı kalmaktadır. Bu yerlerde ikamet eden büyüklerimiz genelde toplumdan soyutlanmış bir hayat yaşamakta ve oluşacak bir sohbet ortamına ihtiyaç duymaktadırlar. Başkanlığımız bu ve benzeri ihtiyaçlara binaen, toplumun tüm kesimlerine sunduğu din hizmetleri kapsamında huzurevlerini de önemsemektedir.

2012 yılı verilerine göre; Türkiye genelinde 53 ilde hizmet veren huzurevlerine müftü, vaiz, Kur’an Kursu öğreticisi, imam-hatip ve müezzin kayyım ünvanlı personelden oluşan 680 kişi ile din hizmeti götürülmektedir. Personelimiz huzurevlerine aylık, 15 günlük, haftalık olmak üzere belirli aralıklarla gitmektedir. Ayrıca kandiller, kutlu doğum haftası, bayram gibi özel gün ve gecelerde huzurevlerinde yapılan faaliyetler önem arz etmektedir.