Kur'an Kursu Eğitimleri

KUR’AN KURSU EĞİTİMLERİ
Başkanlığımız tarafından yürütülen din eğitimi faaliyetlerinin en aktif ve etkili ayağını Kur’an kurslarımızın oluşturduğu bilinmektedir.
Vatandaşlarımızın Kur’an kursu talepleri il ve ilçe müftülüklerimiz tarafından görev alanları içinde karşılanmaktadır. Kur’an kurslarımız kategorilerine göre 2016 yılında;
A GRUBU 167 kurs / 1684 derslik ,
B GRUBU 1207 kurs / 4122 derslik,
C GRUBU 14.341 kurs / 22.734 derslik
D GRUBU 13.163 derslikte,
19.163 kadrolu,
19.022 geçici,
personel ile hizmet vermektedir.
2012-2013 eğitim-öğretim yılında bütün yurtta uygulanmaya başlanan İhtiyaç odaklı Kuran Kursları Programı kapsamında temel ve ek öğretim programları ile özellikle kurslarımıza uzun süreli katılma imkânı bulamayan, bir kamu kurumunda çalışıp mesai saatleri dışında eğitime vakit bulabilen vatandaşlarımızın istedikleri zamanda din eğitimi alabilmelerine olanak sağlamıştır. 4 dönem olarak hizmete giren programla, dönem başlarında kayıt yaptırabilme ve istediği dönemlerde kursa katılma fırsatı vererek kursiyerin bir yıl boyunca kursa devam zorunluluğunu kaldırmıştır.
Bununla birlikte;
a)      Halen uygulamada olan program içerik ve çeşitlilik açısından değerlendirmelere ve yenilenmeler yapılmak suretiyle yeni bir yapılanma sürecine tabi tutulmaktadır.
b)     2014-2015 eğitim öğretim yılında, daha önce kurslarda okutulan İnancım, İbadetim, Peygamberim ve Ahlakım kitapları uygulamadan kaldırılmış ve yerine kursiyerlerimize ücretsiz dağıtılan “Dinim İslam” isimli kitap okutulmaya başlanmıştır.  Hali hazırda kullanılan Elifba’nın yerine yeni bir Elifba hazırlığına gidilmiş ve çalışmalarda son aşamaya gelinmiştir.