İhtiyaç Odaklı Öğretim Programı

İHTİYAÇ ODAKLI
Başkanlığımız, Kur’an kurslarında yürütülen yaygın din eğitimi hizmetlerinden toplumun tüm kesimlerinin etkin ve verimli bir şekilde yararlanabilmesini hedeflemektedir. Bu sebeple günlük hayatın koşuşturmasında vakitlerinin bir bölümünü Kur’an okumayı öğrenmeye veya dini bilgiler almaya ayıramayan kamuda veya özel sektörde çalışan/çalışmayan vatandaşların tercih ettiği gün ve saatlerde yaygın din eğitimi hizmetinden faydalanabilmeleri için İhtiyaç Odaklı Kur’an Kursları Programı hayata geçirilmiştir.
İhtiyaç Odaklı Kur’an Kursları Öğretim Programı kapsamında yapılan faaliyetler:
1-      04-06 Yaş Grubuna Yönelik Din Eğitimi Projesi
Kur’an kursları aracılığı ile yürütülmekte olan yaygın din eğitimi faaliyetleri her kesimden insana hitap etmektedir. Ancak Diyanet işleri Başkanlığı Kuruluş ve Görevleri Hakkındaki 633 sayılı Kanunun ek 3. maddesi gereği, vatandaşlarımızın yoğun taleplerine rağmen 04-06 yaş grubu çocuklar söz konusu hizmetten yararlanamamaktaydı. Bu eğitimin verilmesine engel olan ifadenin 17.09.2011 tarih ve 652 sayılı Kanun Hükmünde Kararname ile kaldırılmasından sonra Başkanlığımız, 26 Ocak 2012 tarihinde “04-06 Yaş Grubuna Yönelik Olarak Din Eğitimi Projesi” başlatmıştır.
2013-1014 yılında pilot olarak Ankara, İstanbul, İzmir, Kayseri, Diyarbakır, Gaziantep, Adana, Samsun, Erzincan ve Rize İllerinde uygulanmaya başlanmıştır.
2014-2015 yılından itibaren ise Türkiye genelinde uygulanması düşünülmektedir
 
2-      Türk İşaret Dili Dini Kavramlar Sözlüğü
Engelli vatandaşlarımızın din eğitiminden istifade etmeleri amacıyla 13.08.2012 tarihinde Türk İşaret Dili Dini Kavramlar Sözlüğü çalışmalarına başlanmış olup bu çalışma 25.06.2013 tarihinde tamamlanmıştır.
Personelimizin hizmet içi eğitimi tamamlandıktan sonra her ilimizde uyun görülen yerlerde işitme engellilere yönelik din eğitimi hizmetinin verilmesi planlanmaktadır.
3-      Eğitim Hizmetleri Genel Müdürlüğü ile Kredi ve Yurtlar Kurumu Genel Müdürlüğü arasında 28.11.2013 tarihinde protokol imzalanmıştır. İlgili Protokol kapsamında Kredi ve Yurtlar Genel Müdürlüğüne bağlı yurtlarda barınan öğrencilerden ve üniversite personelinden isteyenler din eğitimi alabileceklerdir.
4-      Hafızlık eğitimi yapılan yatılı kurslarımız öncelikli olmak üzere Kur’an kurslarımızdaki öğrencilerimize rehberlik ve psikolojik danışmanlık yapmaları amacıyla PDR öğretmenleri istihdam edilmiştir. PDR Öğretmenlerimiz Ankara, Balıkesir, Denizli, Eskişehir, Isparta, İstanbul, İzmir, Kahramanmaraş, Kayseri, Kocaeli, Konya, Manisa, Sakarya’daki Kur’an kurslarımızda görev yapmaktadır.