Haberler Tümü

Arama
Başlangıç Tarihi     Bitiş Tarihi
Başlık
Açıklama
Detay
Ara
 
test 24.5.2017
Katar Evkaf ve İslam İşleri Bakanı ve Beraberindeki heyetin Din İşleri Yüksek Kurulunu Ziyareti.

Katar Evkaf ve İslam İşleri Bakanı ve Beraberindeki heyet Din İşleri Yüksek Kurul​unu ziyaret etti.


test 18.5.2017
Din İşleri Yüksek Kurulu Genişletilmiş İstişare Heyeti Toplantısı kararları açıklandı…

İslam alemi ve insanlığın ağırlaşan temel sorunlarında, fikir ve önerileriyle Din İşleri Yüksek Kurulu Başkanlığına ilmi destek vermek için kurulan "Genişletilmiş İstişare Heyeti"nin İstanbul’da gerçekleştirdiği toplantı sona erdi.

test 17.5.2017
Din İşleri Yüksek Kurulu Genişletilmiş İstişare Heyeti İstanbul'da Toplanıyor

Din İşleri Yüksek Kurulu Genişletilmiş İstişare Heyeti İstanbul’da toplanıyor

İslam alemi ve insanlığın ağırlaşan temel sorunlarında, fikir ve önerileriyle Din İşleri Yüksek Kurulu Başkanlığına ilmi destek vermek için kurulan "Genişletilmiş İstişare Heyeti"nin (GİH) ikinci toplantısı 17-18 Mayıs tarihlerinde İstanbul’da yapılacak.

Gündem: Kutlu Doğum, Hicri takvim Birliği, Ramazan’da yayınlanan dini içerikli programlar

Din İşleri Yüksek Kurulu Başkanı Dr. Ekrem Keleş, yaptığı açıklamada, Din İşleri Yüksek Kurulu Genişletilmiş İstişare Heyeti'nin ikinci toplantısının 17-18 Mayıs'ta İstanbul'da 4 ana gündem maddesiyle toplanacağını bildirdi. Keleş, Din İşleri Yüksek Kurulu'nun 28 Eylül 2016'da aldığı karar ile kurulan heyetin ikinci toplantısında "Kutlu Doğum Haftası", "Hicri takvim birliği", "İmsak ve yatsı vakitlerinin tespiti", "Ramazanda yayınlanan dini içerikli programlar" konulu dört oturumun yer alacağını söyledi.

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez’in açılış konuşmasını yapacağı toplantıda, Prof. Dr. Bünyamin Erul, Prof. Dr. Ahmet Yaman, Prof. Dr. Kaşif Hamdi Okur, Prof. Dr. Sacit Özdemir, Dr. Mustafa Bülent Dadaş ve Üzeyir Öztürk tebliğ sunacak.

Alınan kararlar kamuoyu ile paylaşılacak

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez ve Din İşleri Yüksek Kurulu Başkanı Dr. Ekrem Keleş'in ev sahipliğindeki toplantıya, aralarında eski Diyanet İşleri başkanları Lütfi Doğan, Prof. Dr. Tayyar Altıkulaç, Prof. Dr. Mustafa Sait Yazıcıoğlu, Prof. Dr. Ali Bardakoğlu, eski Din İşleri Yüksek Kurulu başkanları Prof. Dr. Şamil Dağcı, Prof. Dr. Raşit Küçük, Dr. Hüseyin Kayapınar'ın yanı sıra Prof. Dr. Hayrettin Karaman ve Prof. Dr. Süleyman Uludağ'ın da bulunduğu Türkiye’nin önde gelen 40 ilim adamı katılacak.

İki gün sürecek toplantının ardından alınan kararlar kamuoyu ile paylaşılacak.

Din İşleri Yüksek Kurulu Genişletilmiş İstişare Heyeti

İslam alemini ve insanlığı kuşatan pek çok dini meselenin çok daha geniş bir şekilde ele alınması için kurulan "Genişletilmiş İstişare Heyeti"nde, alanında uzman isimler yer alıyor. Heyetin, dini konulardaki gelişmeleri ilmi ölçüler içerisinde ve daha geniş bir düzeyde değerlendirerek, toplumun aydınlatılmasına katkı sağlaması hedefleniyor. Bu amaçla heyette, farklı üniversitelerden tefsir, hadis, fıkıh, kelam ve mezhepler tarihi başta olmak üzere felsefe, sosyoloji, psikoloji gibi farklı bilim dallarından 42 ilim adamı yer alıyor.

Ayrıca heyet, İslam aleminin ve insanlığın ağırlaşan temel sorunlarında fikir ve önerileriyle Din İşleri Yüksek Kurulu Başkanlığına ilmi destek veriyor.

Genişletilmiş İstişare Heyeti, Din İşleri Yüksek Kurulu Başkanının çağrısıyla yılda en az 2 defa toplanıyor.

İlk toplantısını 28 Aralık 2016 tarihinde Ankara'da gerçekleştiren Din İşleri Yüksek Kurulu Başkanlığı Genişletilmiş İstişare Heyeti, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde kabul edilmişti

test 3.5.2017
DİN İŞLERİ YÜKSEK KURULU 2017 YILI FİTRE MİKTARINI BELİRLEDİ

Din İşleri Yüksek Kurulu, 26/04/2017 tarihinde Din İşleri Yüksek Kurulu Başkanı Dr. Ekrem KELEŞ'in başkanlığında toplandı. 2017 yılı Sadaka-ı Fıtır miktarı konusu görüşüldü. Yapılan değerlendirmeler neticesinde fıtır  sadakasının, Müslüman toplumların neredeyse tamamına yakın bir kesimi tarafından veriliyor olması dikkate alınarak, mevcut sosyo-ekonomik hayat şartları ve bir kişinin günlük asgari gıda ihtiyacı göz önünde bulundurularak 2017 yılı Ramazan ayının başlangıcından 2018 yılı Ramazan ayının başlangıcına kadar olan sürede 16,00 TL olarak belirlenmesine karar verildi.​

test 15.3.2017
Rusya Federasyonu Tataristan Cumhuriyeti heyetinin Ziyareti.

Rusya Federasyonu Tataristan Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Danışmanı ve Bolgar İslam Akademisi Sorumlusu Kamil İSHAKOV başkanlığındaki heyet Din İşleri Yüksek Kurulunu ziyaret etti.

test 14.3.2017
Kenya Cumhuriyeti Heyetinin Ziyareti.

Kenya Cumhuriyeti Isiola Vilayeti İmamlar ve Vaizler Konseyi Başkanı Hassan Bonaya Adano ve beraberindeki heyet, Din İşleri Yüsek Kurulu Başkanı Dr. Ekrem KELEŞİ ziyaret etti.

test 7.2.2017
Din İşleri Yüksek Kurulu ile Sudan İslam Fıkıh Konseyi Arasında İşbirliği Protokolü…

Din İşleri Yüksek Kurulu ile Sudan İslam Fıkıh Konseyi Arasında İşbirliği Protokolü…

test 1.12.2016
Suudi Arabistan Tebliğ ve İrşat Bakanlığı Bilim Ödülleri Kurumu Başkanı Prof. Dr. Nasser İbrahim ALTUWAIM ziyareti.

Din eğitimi ve din hizmetleri alanlarında inceleme ve temaslarda bulunmak üzere ülkemize bir ziyaret gerçekleştiren İslam İşleri, Tebliğ ve İrşat Bakanlığı Bilim Ödülleri Kurumu Başkanı Prof. Dr. Nasser İbrahim ALTUWAIM ve beraberindeki heyet, 01 Aralık 2016 tarihinde Kurulumuzu ziyaret etmiş ve bu ziyaretleri vesilesiyle konuk heyete Din İşleri Yüksek Kurulunun mahiyeti ve faaliyetleri hakkında bilgi verilmiştir. Heyet Başkanı Prof. Dr. Nasser İbrahim ALTUWAIM de başında bulunduğu kurumun ilmî faaliyetleri hakkında değerlendirmelerde bulunmuştur. Karşılıklı görüş ve bilgi alışverişinin gerçekleştirildiği görüşmede dinî konularda Türkiye ve Suudi Arabistan arasındaki ilişkilerin geliştirilmesi temennisinde bulunulmuştur.

test 4.8.2016
DİN ŞÛRASI OLAĞANÜSTÜ TOPLANTI KARARLARI

DİN ŞURASI KARARLARI​​ (Arapça)------------------DİN ŞURASI KARARLARI​​ (İngilizce) 

DİN ŞÛRASI OLAĞANÜSTÜ TOPLANTI KARARLARI

3-4 Ağustos 2016​

test 3.8.2016
DİN ŞÛRASI OLAĞANÜSTÜ TOPLANTISI

"15 Temmuz Darbe Girişimi ve Din İstismarına Karşı Birlik, Dayanışma ve Gelecek Perspektifi" ile olağanüstü olarak toplandı.

123456

​​​​